CÉLUNK egy olyan városi térmegújítási program elindítása, amely során bebizonyosodhat, hogy annak sikere nem (csak) azon múlik, mennyi forrás áll rendelkezésre, hanem azon, hogy az ott élők és dolgozók, valamint a teret használók rájönnek-e arra, hogy a változás kezdeményezői ők maguk is lehetnek. Azzal, hogy megszervezik magukat, partnerséget hoznak létre, megfogalmazzák saját céljaikat, azok elérésének módját és eszközeit, prosperálóvá tehetik városi és gazdasági környezetüket is.
A városi közösségek lábra állítása, és fókuszáltsága már önmagában is létrehozhat egy olyan közeget, amelyben megteremtődhetnek, azok célok, amit elhatároztak. A legnagyobb jó, amit egy közösségnek adhatunk, hogy segítjük ezt a tervezési folyamatot felállítani, elindítani, moderálni, inspirálni, megvalósítani. Ez sokkal nagyobb élmény és tapasztalatszerzési lehetőség a tervezőknek, szakembereknek, művészeknek, mint bármilyen más négy fal között létrejövő tervezői, szakértői vagy művészeti tevékenység, mert a megvalósulás öröme közös azokkal, akiknek létrehozzuk. Ebbe a közös alkotási, tanulási folyamatba invitálunk Téged is, amely során a városfejlesztés legprogresszívebb eszközeit alkalmazzuk, és amelybe mindenkit szívesen várunk, aki nyitott az innovatív megújítási törekvések támogatására, és az abban alkotó módon való részvételre.
AZ URBANISZTIKAI WORKSHOP a térfejlesztő fesztivál 4 napos programsorozatának záróeseménye, amely során a helyiek korábban megfogalmazott céljainak, igényeinek megfelelően konkrétan is formába öntjük az elképzeléseiket. Olyan inspiratív ötlettervek kidolgozására hívunk a FUGÁba, amelyet helyben prezentálunk az ott lévő közönség előtt, és velük együtt, közösen fogalmazzuk meg ennek eredményeként azokat az ajánlásokat, amelyeket a továbblépésnél figyelembe kell venni.
MIÉRT MÁS? Kedvező jelenség az urbanisztikában a közösségi részvételű tervezés elterjedése végre Magyarországon is. A siker záloga, bármilyen területet is nézünk (marketing, kereskedelem, művészetek, média, innováció, urbanisztika), a közösségépítés. Erre épül ma minden. Ahhoz, hogy ezt a leghatékonyabban tudjuk működtetni, sokféle kompetenciát kell rendszerbe állítani és működtetni. Mivel ezeket az eszközöket még a szakma sem tudja működtetni készségszinten, így nem épült be szervesen a döntéshozatali folyamatba sem. Így érthető az is, hogy kevés sikerről lehet ma hallani, általában ezért az önkormányzatok félnek is ezeket működtetni. A tervezési folyamatot több, ebben a módszerben jártas szakember állította össze, mert nem titkolt célunk, hogy magát a módszert is megkedveltessük és elterjesszük.